کد خبر : 100218
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۵
-

سفر نوروزی کرونایی به چه قیمتی . . . ؟!

سفر نوروزی کرونایی به چه قیمتی . . . ؟!

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد راستی پس از اتمام کرونا پیشمانی از دست دادن عزیزانمان بخاطر «در خانه نماندن» و «سفر کردن» چقدر قیمت و ارزش دارد؟ آیا آن موقع راه بازگشتی هم وجود دارد؟ چرا از الان رعایت نکنیم و در خانه نمانیم؟ یک لحظه به آن زمان پیشمانی و از دست دادن عزیزان فکر کنید بعد

سفر نوروزی کرونایی به چه قیمتی . . . ؟!

ایسنا/کهگیلویه و بویراحمد راستی پس از اتمام کرونا پیشمانی از دست دادن عزیزانمان بخاطر «در خانه نماندن» و «سفر کردن» چقدر قیمت و ارزش دارد؟ آیا آن موقع راه بازگشتی هم وجود دارد؟ چرا از الان رعایت نکنیم و در خانه نمانیم؟ یک لحظه به آن زمان پیشمانی و از دست دادن عزیزان فکر کنید بعد اگر تصمیم به سفر در ایام نوروز دارید کنسلش کنید. سفر نوروزی کرونایی به چه قیمتی؟!

گرچه از زمان شیوع بیماری کروناویروس در سطح کشور حدود یک ماه می گذرد و تعدادی مبتلا شدند و تعدادی مرگ ناشی از کرونا داشته ایم و روند این بیماری روز به روز در سطح کشور صعودی است و کارشناسان تاکید بر در خانه ماندن و سفر نرفتن دارند اما با فرا رسیدن ایام نوروز برخی ها انگار نه انگار کرونا اومده و قصد سفر کرده اند.
برخلاف برخی از هموطنان که امسال از سفر نوروزی صرف نظر کردند، متاسفانه برخی بدون توجه به توصیه‌های مسئولان، متخصصان و کارشناسان بهداشتی که امن ترین جا برای مقابله با کرونا را خانه عنوان کردند، با جدی نگرفتن کرونا می خواهند به مسافرت بروند و راهی جاده ها شوند.
به گزارش ایسنا، در شرایط فعلی اگر مردم همراهی کرده و رعایت کنند، شیوع کرونا ویروس بیشتر قابل کنترل است اما متاسفانه برخی‌ها هنوز نه تنها رعایت نمی کنند بلکه نسبت به سلامتی خود و دیگران بی‌تفاوت بوده اند.
شیوه شیوع ویروس کرونا به گونه ای است که کنترل آن بدون همکاری مردم امکانپذیر نخواهد بود و یکی از مهمترین راهکارهای همکاری مردم در خانه ماندن و قطع رنجیره انتقال این بیماری است که با بیشتر اکثر قریب به اتفاق مردم که گفت و گو کرده ایم بیان می کردند که در ایام تعطیلات نوروز در خانه می مانند و سفر نمی روند.
درست است که قرنطینه خانگی سختی هایی دارد اما تحمل این سختی ها ارزش حفظ سلامت و جان عزیزان، خانواده‌هایتان و هموطنان‌تان را دارد.
رضا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینکه به سفر نمی رویم و مجبوریم نمی رویم، می گوید که بخاطر حفظ سلامت خود و خانواده و همه هم وطنان نمی رویم. با خانواده بیکار در خانه می نشینیم و با گوشی خودمان را سرگرم می کنیم البته در خانه ماندن حس خوبی ندارد، آدم خسته و کلافه می شود اما تنها حسنش اینست که وقت بیشتری را در کنار خانواده می مانیم.
مهدی نیز در رابطه با اینکه به سفر می روید؟ عنوان می کند که بی شک خودم به سفر نمی روم و به دوستان و اقوام خود نیز توصیه نه بلکه اصرار می کنم به سفر نروند. با توجه به شروع عید و تعطیلات نوروزی که قاعدتا سفرهای نوروزی از جمله کارهای معمول این روزهاست، یکی از سهم‌های من در بریدن زنجیره شیوع کرونا نرفتن به سفر برای جلوگیری از انتقال این ویروس است. بنابر توصیه های مسئولین بهداشتی در خانه می مانم البته برای ماندن طولانی در خانه حتما با مشکلاتی از جمله بی حوصلگی و تکراری بودن زندگی مواجه می شویم اما من با توجه به شغل خود یعنی خبرنگاری بخشی از کارهایم را در خانه انجام می دهم ضمن اینکه سعی می کنم به گونه ای بقیه اعضای خانواده را کمک کنم تا زندگی طولانی مدت در خانه برای آنان از حالت تکرار بیرون آید.اولین تجربه من در ماندن طولانی مدت در خانه، تجربه تحمل شرایط سخت است، یکی دیگر از تجربیات من این بوده که اگر در زندگی اجتماعی هر کس به مسئولیت اجتماعی خود واقف و عامل باشد مطمئنا زندگی کردن بسیار مطمئن‌تر و موثرتر خواهد بود.
ستار تاکید می کند که به مسافرت نخواهم رفت، زیرا ارزش جان خود و عزیزانم را بیشتر از یک عید و یک مسافرت چند روزه می دانم. با توجه به شرایط موجود در طول سال برای خانواده اما به دور از خانواده بودم  فرصت را غنیمت می شمارم و از نعمت در کنار خانواده بودن استفاده می کنم. به این نتیجه رسیدم که خانواده ام به خصوص فرزندانم بسیار شاداب ترن و لذت کنار پدر بودن را واقعا نیاز دارند و این مدت احساسش کردند.
رضوان می گوید؛ سفر نمی روم از خانه بیرون نمی روم در ایام عید خانه کسی از فامیل نمی روم بلکه در خانه با مطالعه و فیلم و صحبت با خانواده وقتم را می گذرانم  و به اندازه کافی می خوابم .
فاطمه بیان می کند؛ سفر نمی روم، در حال کار روی کتابی هستم که مراحل نهایی اش را طی می کند و به امید خدا در تعطیلات نوروز به اتمام می رسد. در خانه اول کارهای عقب افتاده مثل کتاب‌های نخوانده ام را انجام می دهم. با تعدادی از خانم‌های اطرافم گروهی تشکیل داده ایم و در تعطیلات پخت نان‌های محلی را یاد می‌گیریم. گلدوزی و بافت میخک و مهلو هم جز کارهایی است که می خواهم انجام بدهم. در خانه ماندن آنقدرها که مردم فکر می کنند سخت نیست. حالا متوجه شده ام برای انجام بسیاری از کارها می توان از خانه خارج نشد و در واقع ما ایرانی‌ها می توانیم انجام کاری‌های الکترونیک را تمرین کنیم.‌

رضا ر” اظهار می کند؛ درود پیشاپیش سال ۹۹ خورشیدی را به همگان شادباش عرض میکنم و رمز ماندگاری این شادباش اینست در خانه بمانیم و برای شکست کرونا ویروس خود را به در خانه ماندن عادت دهیم و خود را ارزیابی کنیم، فیلم ببینیم، کتاب بخوانیم، در خدمت خانواده باشیم، ورزش یوگا و ایروبیک توصیه می شوید بخش ویژه خود قرنطینه باشد، به سفر نمی روم چون می‌خوام زنده بمانم و آینده ای زیبا برای خود، خانواده و هم‌وطنانم بسازم. پس به کمپین #در خانه میمانیم بپیوندید.
فخرالدین عنوان می کند؛ به سفر نمی رویم برای اینکه با پای به در خانه ی مرگ نکوبیم آن هم مرگی با این فجاحت است، به سفر نمی رویم برای سلامتی و بودن خانواده ام، همسایه ام، هم محلی ام، همشهری ام، هم استانی ام، هم کشورم و دنیا. به سفر نمی روم برای سلامتی کادر درمان، پرستاران و پزشکان زحمت کش و جان برکف و واقعا ایثارگر. هر چند مرگ حق و پایان زندگی هر فردی در هر جایگاهی است اما مرگ به این شیوه و روش واقعا اسف بار هست، به سفر نمی روم چون این شیوی مرگ و کفن و دفن رو حق خودم نمی دانم، به سفر نمی روم چون نمی خواهم مبتلا به کرونا شوم و نمی خوام مسبب مبتلا شدن کسی باشم. در انتها آروزی تندرستی ابتدا برای کادر درمان ایثارگر و جان بر کف دارم، آرزوی سلامتی برای همه مبتلایان دارم، طلب آرزمش برای جان باختگان این ویروس منحوس دارم.
سید غفار می گوید: با توجه به شرایط خاص کشور و اپیدمی بیماری کرونا  اعضای خانواده تصمیم دارند در خانه بمانند و به سفر نمی رویم اما بنده با توجه به اقتضای شغل در آماده باش هستم و کار نظارت و پایش برنامه های اجرایی مبارزه با بیماری کرونا را به همراه همکاران بر عهده داریم و همچنین پیگیر مراکز اقامتی و یا نقاهتی بیماری کرونا را پیگیری می کنیم. اجرای ورزشهای داخل منزل مثل تردمیل و برنامه‌های ساده ورزشی در درون منزل، دور هم جمع شدن اعضای خانواده و باهم گپ زدن و گفتگو کردن، کار با پسر دانش آموز و حفظ قرآن، تمرین‌های آشپزی و همکاری امور خانواده، مرور فیلم‌ها و عکس‌های قدیمی و یادی از خاطرات گذشته، همکاری در تنطیف وسایل خانه از جمله تجارب در خانه ماندن است.
امین بیان می کند: به سفر نمی روم، چون از حیث زمان شناسی یک تکلیف عقلانی است و عقل حکم می کنند همانند عزیزانی که در خط مقدم مبارزه با کرونا جهادی شبانه روزی تلاش می کنند و چه بسا جانشان در خطر است ما هم به وظیفه خود عمل کنیم و در”خانه بمانیم”. تا کنون که در محل کار بودم اما برنامه ای ان شاءلله برای مطالعه چند کتاب مورد علاقه در نظر دارم و سایر امور و کارهایی دیگری که بتواند باعث تقویت روحیه بچه ها در خانه شود را انجام خواهم داد.
همت اظهار می کند؛ قطعا برای حفظ سلامتی خود خانواده و هموطنانم به سفر نخواهم رفت و در خانه خواهیم ماند تا عید نوروز متفاوتی را تجربه کنیم، فکر کنم بهترین فرصت برای مطالعه کتاب‌هایی است که فرصت مطالعه آن‌ها  فراهم نمی شد. در کنار خانواده بودن فرصت دیگری است که می توان به لحاظ عاطفی در روحیه افراد تاثیرگذار باشد و از سوی دیگر  بصورت واقعی می توانیم وضعیت کسانی را درک کنیم که در سال‌های گذشته نمی توانستند به سفر بروند. شیوه شیوع ویروس کرونا به گونه ای است که کنترل آن بدون همکاری مردم امکانپذیر نخواهد بود و یکی از مهمترین راهکارهای همکاری مردم  در خانه ماندن و قطع رنجیره انتقال این بیماری است.
شریف گفت: مثل خیلی از هموطنانم به سفر نمی روم بخاطر اینکه متخصصان و کارشناسان وزارت بهداشت تاکید دارند که برای قطع زنجیره کرونا باید در خانه بمانیم، این توصیه به نفع ماست و مصلحت عمومی جامعه در حوزه سلامت است. برای ما مدیران که در طول سال بیشتر بیرون از خانه و درگیر کار و اداره بودیم هم اکنون فرصت خوبی است که کارهای عقب مانده را در خانه انجام دهیم، کتاب مطالعه و فیلم تماشا کنیم و از این فرصت برای پرورش روحی و فکری خود بهره ببریم. در خانه ماندن تجربه ای ایجاد می کند که با قطع ارتباطات اجتماعی، چگونه می توانیم خلا این مساله را پر کنیم و بیشتر قدر مردم، جامعه، دوستان و اجتماع را بدانیم. و می توانیم وقتی از کرونا عبور کرده ایم نگاه تازه ای به زندگی داشته باشیم و آینده خود را بهتر بسازیم.

کریم عنوان کرد؛ به هیچ وجه سفر نمی روم، سفر را در زمانی بی استرس‌تر و با فراغ بال بیشتر می توان رفت. اما من مسئول جان خود و هموطنانم هستم، چهره تک تک شهیدان مدافع سلامت جلوی چشمان ما خواهد بود و ما در صورت بی توجهی به این موضوع خون این عزیزان را پایمال کرده ایم و  شریک جرم قاتل آنهاییم، پس مسافرت نخواهیم رفت. هر شخصی در حیطه خصوصی خود بی شک کمبودهایی از حضور نداشتن و یا کاستی حضور در کنار خانواده داشته است که این زمان خوبی است که به امورات خانواده، صمیمیت بیشتر، امور هنری، مطالعه، برنامه‌ریزی و تحلیل امور مالی و تحصیلی و خانوادگی، بازی با بچه ها و شناخت بیشتر خود و خانواده‌ها جهت ارتقا و بهبود روابط میان فردی اعضای خانواده برسیم. رسیدگی به فضای فیزیکی خانه و باغچه و باغ و تغییر دکوراسیون لازمه در این خصوص… . ماندن در خانه یک توفیق اجباری شد که وقت بیشتری برای خودم بزارم، “وقت گذاشتن برای خود” کمتر پیش می آید.
انتهای پیام

منبع:ایسنا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

چاپ و بسته بندی

کابل آلومینیومی زمینی

پلتفرم رپورتاژ آگهی

بلک فرایدی

امداد خودرو

سیم و کابل کسری

طراحی سایت در کرج

سیم و کابل کسری

دیزل ژنراتور بادوین

کانکس

سلفون opp

ساک دستی پارچه ای

اسرارالشفاء

جعبه هاردباکس

طراحی سایت فروشگاهی

لوله پلیکا

خرید سنگ قبر

مایکروسافت  شیائومی  سامسونگ  گوشی  مارک  اینتل  گواهینامه  قرمز  گورمن  تبلت  آیفون  طراحی  لایکا  تایوان  یوتیوب  دوربین  اندروید  تاشو  چین  گلکسی  پیکسل  ساعت  ای‌بی  هوشمند  سطح  جدید  شرکت  معرفی  تجاری  طرح